vineri, 20 iulie 2012

Liga Campionilor & Europa League turul II

Sheriff Tiraspol

Pe data de 17 iulie a luat start turul secund a Ligii Campionilor, la care a evoluat și echipa din Republica Moldova, Sheriff Tiraspol. Sheriffii au avut un meci important în deplasare în fața celor dela Ulisses FC din Armenia. Soarta meciului a fost hotărîtă de golul marcat de către moldoveanul Serghei Gheorghiev din minutul 60' în urma cornerului executat de către Saša Marjanović'. Am avut ocazia sa admir frumusețea acestui meci datorita companiei "TCB" care spre deosebire de unele televiziuni autohtone transmit chiar și meciurile din deplasare a echipei din Tiraspol. Returul se va juca marți 24 iulie la Tiraspol pe arena principala a complexului "Sheriff".

Pe data de 19 iulie a luat start și turul secund a Ligii Europei, în care au participat 3 echipe din Republica Moldova : Dacia Chișinău , Zimbru Chșinău și Milsami Orhei. Nici una dintr-e aceste 3 echipe nu au fost cap de serie în turul secund, însă acestea ne-au acumulat puncte prețioase pentru țara noastră.

Milsami Orhei

Milsami Orhei a fost prima echipă care a început lupta pentru Europa League în seara de 19 iulie împotriva celor de la Aktobe din Kazakstan la 18:00. Meciul a început cît se poate de rau pentru suporteri din Orhei, în minutul 8 Kapadze marchiaza pentru Aktobe însă peste alte 8' minute Boghiu reușește să aduca zimbetul pe fața suporterilor și egalitatea pe tabela de marcaj. În minutul 33' Welington o aduce pe Milsami în avantaj ăsta și fiind rezultatul primei reprize. În a doua repriza Boghiu reușește să marească diferenta pînă la 2 goluri în minutul 51' , însă cei de la Aktobe nu erau pregătiți să renunțe fără luptă și reușesc dinou să marcheze prin Smakov în minutul 56'. Punctul final în această confruntare a fost pus de către Cornel Gheti care marchiaza pentru Milsami minutul 87' și aduce scorul la 4-2.

Dacia Chișinău

Dacia Chișinău a început partida cu Elfsborg la ora 20:15 pe stadionul "Zimbru" din Chișinău. meciul fiind echilibrat și plin de ocazii din ambele părți. Unicul gol a partdei a fost marcat de către Maxim Mihailov minutul 32' dintr-o lovitură liberă executată perfect de către jucătorul Daciei. În urma șutului acestuia balonul a șters bara porții și a intrat în poartă scor final 1-0.

Zimbru Chișinău

Zimbru Chișinău a fost unica echipa care a jucat în deplasare în această seară și e unica echipă care a fost învinsăde către elvețienii de la Young Boys Berna cu scorul minim de 1-0 golul fiind marcat de Michael Fray minutul 53' Însă noi trebuie să sperăm că în retur Zimbru va arata un joc superior celor de la Young Boys și vor reuși să se califice în defavoarea elvețienilor.