vineri, 12 aprilie 2013

În Divizia Națională reînvie intriga !!!

În Divizia Națională reînvie intriga privitor la clasamntul final din acest sezon, și asta tot datorită faptului că tiraspoleni de la Sheriff sunt într-o criză de formă în ultimile 3 etape, reușind să obțină doar un singur punct în meciul cu Dacia și suferind apoi 2 înfrîngeri consecutive cu acelaș scor 2-1 în fața celor de la FC Tiraspol și FC Milsami Orhei. Astăzi elevii lui Ștefan Stoica au reușit să obțină o nouă victorie în această ediție de campionat, după 3-0 pe stadionul din Orhei, astăzi aceștia au reușit să obțină victoria pe arena mică de la complexul sportiv „Sheriff” din Tiraspol. Scorul a fost deschis de către cei de la Milsami Orhei, în minutul 15 în urma unei lovituri libere din apropierea colțului de terenului în urmal căreia Valentin Furdui a reluat cu capul în poarta lui Dumitru Stăjilă. În urma golului marcat cei de la Milsami sau așezat în apărare, iar cei de la Sheriff treceau pe lîngă egalarea scorului pînă cînd în minutul 55 a reușit să marcheze golul egalizator în poarta lui Andrei Negai. După egalarea părea că Sheriff poate obține deja toate cele 3 puncte însă în urma unui contra atac efectuat de vulturi și a unei mingi respinse de Stăjilă, Gheorghe Boghiu reușește să înscrie în minutul 60 astfel reușind să aducă victoria celor de la Milsami Orhei.

Pe lîngă această partidă au mai avut loc și altele cum ar fi derbiul central al turului dintre ocupanta locului secund Dacia Chișinău și FC Tiraspol ocupanta locului trei. Ambele echipe aveau nevoie de victoria în acest meci însă în urma fluerului de final a arbitrului scorul de pe tabelă era de 0-0. Meciul a lăsat impresii destul de bune, echipele fiind practic la un nivel egal a jocului. Cea mai mare ocazie a meciului a fost ratată de cei de la FC Tiraspol spre sfîrșitul meciului.

Zimbru Chișinău care a creat impresia că a revenit după perioada rea de la început de an nu a putut obține victoria în fața celor din Rîbnița care amenințau că nu vor ieși pe teren la acest meci din cauza că conducerea echipei nu a achitat salariul jucătorilor de un bun timp. Meciul a avut loc pe stadionul Zimbru din capitală și sa finisat cu un scor sec 0-0.
    Rapid Ghidighici a învins în deplasare echipa din nordul Moldovei Nistru Otaci cu scorul de 0-2. Primul gol a fost marcat de către Ion Jardan în minutul 26 a partidei, iar punctul în acest meci a fost pus de Alexandru Maxim în minutul 92.